ÖSYM 2015 YGS Başvuru Tarihlerini Açıkladı, Aday El Rehberini Yayınladı

2016 YGS Başvuru Tarihleri ve Sınav Tarihi: Başvurular devam ediyor, son gün ne zaman?

2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (2015-ÖSYS): Başvuruları ile ilgili ÖSYM açıklama yaptı, aday el rehberi yayınladı. 2015 YGS başvuruları 5 Ocak 2015'te başlayacak, 20 Ocak 2015'te bitecek. Adayların sınavsız geçiş için ve girecekleri sınavlara göre (YGS - LYS 1-2-3-4-5) yatıracakları ücretler, başvuru ücretlerinin nereye yatıralacağı, başvuruların nerelere yapılabilceği gibi bir çok detay 2015 YGS Aday El Rehberi'nde mevcut.

2015 ÖSYS YGS-LYS Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Başvuru Süresi

Başvurular, ilgili kılavuz yayımlandıktan sonra yazılı ve görsel medya aracılığı ile duyurulan başvuru tarihleri arasında yapılmaktadır. 2015-YGS başvuruları, 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

Başvuru süreleri kesinlikle uzatılmamaktadır.

Başvuru

2015-ÖSYS’de yapılan yeni bir uygulama ile adayların başvuru süresi içerisinde öncelikle bir başvuru merkezi veya sınav koordinatörlüğüne giderek (lise son sınıfında okuyanlar için başvuru merkezi, kayıtlı oldukları lise müdürlüğüdür.) kişisel bilgilerini ve sınava girmek istedikleri yer tercihlerini bildirmeleri ve daha sonra sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlamaları gerekmektedir.

Unutmayınız!

Sınav başvurunuzun tamamlanması için;

 1. Öncelikle bir başvuru merkezine veya sınav koordinatörlüğüne başvurarak kişisel bilgileriniz ile sınav ve sınav merkezi tercihlerinizin yer aldığı aday başvuru formunuzu alınız.
 2. Daha sonra sınav ücretinizi yatırarak sınav başvurunuzu tamamlayınız.

a) Başvurumu Nereye Yapacağım

Bir ortaöğretim kurumunda örgün eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylar; başvurularını kendi okullarında yapabileceklerdir. Kendi okulu başvuru merkezi olmayan adaylar ise okul müdürü tarafından ÖSYM’ce belirlenmiş olan başvuru merkezine yönlendirilecektir.

Diğer adaylar (açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/ var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar); başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinde yapacaklardır.

b) Başvuru Yapılacak Merkezler

ÖSYS  başvuru  merkezlerinin  adresleri  başvuru  tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinde yer alacaktır.

2015 YGS LYS Sınav Ücreti

Sınav ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içerisinde yatırılacaktır.

Unutmayınız!

2015-ÖSYS’ye başvuru yaptığı halde süresi içerisinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından başvuruları işleme alınmayacaktır.

Sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvuru süresi içinde başvurularını yapmak zorundadır.

Engelli adaylar ile sağlık sorunu bulunan adaylar bu durumlarını geçerli sağlık kurulu raporu ile başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye bildirerek, kendilerinin özel bir sınav salonunda sınava alınmalarını talep edebilirler.

Başvuru sırasında, başvuru merkezi görevlisinin bilgilerinizi ve fotoğrafınızı elektronik ortama aktardıktan sonra size vereceği Aday Başvuru Formu çıktısını dikkatle kontrol ediniz ve imzalayarak görevliye veriniz. Başvuru merkezince onaylanmış bu formu özenle saklayınız.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Başvuru Merkezince onaylanmış Aday Başvuru Formu, 2015-ÖSYS’nin bütün aşamalarında size gerekli olabileceğinden bu formu özenle saklayınız.

Başvuru sırasında her adaya bir şifre verilir. Bu şifre adayın kendisine özgüdür. Başvuru bittikten sonra aday, Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) girerek bu şifreyi sadece kendisinin bildiği ve başkası ile paylaşmayacağı bir şifre ile değiştirmelidir.

Aday, ÖSYM ile her türlü işlemlerini T.C. Kimlik Numarası ve bu şifre üzerinden gerçekleştirmektedir. Size özgü olan bu şifrenin bir başkası tarafından kötü amaçlı kullanılabileceğini unutmayınız!

Şifrenizi kaybetmeyiniz ve kesinlikle kimseyle paylaşmayınız.

Başvuru Sonrası

Başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra Aday İşlemleri Sistemine girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz. Eksik veya değiştirilmesi gereken bilgileriniz var ve bu değişikliğin yapılmasına sistem tarafından izin veriliyor ise değişikliği yapabilirsiniz.

Sistemin izin vermediği Öğrenim Durumuna ilişkin değişiklerde;

Son sınıf öğrencisi iseniz; değişiklik işlemini başvuru süresi içerisinde kendi okulunuzdan ya da değişikliğe esas resmi belge ile başvuru merkezinden yapabilirsiniz.

2008 yılı dahil sonrası mezun öğrenci iseniz; başvuru süresi içerisinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak e-okul sisteminde mevcut bilgilerinizi güncelletmeniz gerekmektedir.

2007 yılı ve öncesi mezun adaylar ile Açık Lise öğrencileri ise; başvuru süresi içerisinde değişikliğe esas resmi onaylı belge ile ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinden herhangi birinden değişiklik/düzeltme işlemlerini yapabilirler.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra adayların hangi bilgilerinde nasıl değişiklik yapabilecekleri kılavuzda açıklanmıştır.

Sınav Öncesi Ne Yapmalıyım?

Kılavuzun yayımlanmasından sonra oluşabilecek değişiklikler ya da duyurular için ÖSYM’nin resmi İnternet sayfasını sık sık takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Sınava Giriş Belgesi adayların adresine gönderilmeyeceğinden, bu belgeyi T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminden sınav tarihinden on gün öncesinden başlayarak edinebilirsiniz.

Sınava gireceğiniz binayı sınavdan en geç bir gün önce görmenizde yarar bulunmaktadır.

Sınav Günü

Sınav günü, sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınav binası önünde hazır olmanız gerektiğinden, oluşabilecek trafik yoğunluğunu da göz önünde bulundurunuz.

Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ile şekerleme ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir.

Unutmayınız!

Sınavda yanında bulundurulması yasak olan başta iletişim araçları olmak üzere her türlü araç, gereç ve eşyaları sınav binasına kesinlikle getirmeyiniz.

Sınav Binalarına Giriş

“Adayların ve Görevlilerin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri uyarınca sınav sabahı adaylar kimlik kontrolleri yapılıp güvenlik kontrolünden geçtikten sonra binalara alınırlar.

Sınav binalarına, yanında sadece Sınava Giriş Belgesi ile Nüfus Cüzdanı (veya süresi geçerli pasaport) olan adaylar alınırlar.

Ancak, zorunlu askerlik görevini ifa edenler ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi, Nüfus Cüzdanı/Pasaport yerine kimlik belgesi olarak kabul edilir.

Nüfus Cüzdanlarında TC Kimlik Numarası ile fotoğraf üzerinde soğuk damga mutlaka bulunmalıdır.

Adayların sınav binasına;

 • Her türlü delici ve kesici alet ile ateşli silah,
 • Anahtarlık, çanta, saat, cüzdan, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş (basit toplu iğne hariç) ve diğer takılar,
 • Cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar, kulaklık ile her türlü elektronik/mekanik cihaz,
 • Her türlü plastik, cam ve metal içerikli eşyalar,
 • Her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar,
 • Kalem, silgi, kalemtıraş, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar ile girmesine izin verilmez.

Sınavın yapıldığı bina içerisinde, sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür eşya ve cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır.

Unutmayınız!

Sınava Giriş Belgesi ve Nüfus Cüzdanı (veya süresi geçerli Pasaport) olmadan sınav binalarına girmeniz kesinlikle mümkün değildir.

YGS ve LYS Sınav Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır?

Sınav sonrasında ÖSYM’ye ulaşan görevli raporları, salon sınav tutanakları, yapılan kopya tarama analizleri ve kamera kayıtları incelenerek sınav kurallarına uymadığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılır.

6114 sayılı Kanunun 10. maddesi kapsamında suç sayılan fiilleri işleyenler hakkında 2 yıl ÖSYM’nin yaptığı sınavlara girememe cezası uygulanır ve haklarında suç duyurusunda bulunulur.

Hangi Durumlarda Cezai Hükümler Uygulanmaktadır?

6114 sayılı Kanunun 10. maddesi gereği aşağıda sıralanan eylemlerde bulunanlar hakkında idari yaptırım uygulanmakta ve/veya hapis cezası istemiyle suç duyurusunda bulunulmaktadır.

 • Gizlilik hükümlerini ihlal edenler,
 • Gizli olan bilgileri, elde edenler, bunları ifşa edenler,
 • Sınavın yapıldığı binaya ses veya görüntü nakleden cihaz başta olmak üzere sınav kılavuzunda yasak olarak belirtilen her türlü araç ve gereçler ile ilgili malzemeleri sokan veya bulunduran kişiler,
 • Başka birinin yerine sınava girenler ile yerine başkasını sınava sokanlar,
 • Sınavda kopya çektirilmesine imkân sağlayanlar,
 • Sınav sonuç verilerini gerçeğe aykırı bir şekilde değiştirenler,
 • Sınav sonuçlarını adayın lehine veya aleyhine değiştirenler,
 • Kopya çektiği tespit edilenler.

Sınav öncesi, sınav esnası ve sonrasında yasak olan hiç bir fiil içerisinde bulunmayınız.

Yükseköğretim Programlarına Yerleştirme İşlemi

Yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri merkezi sistemle yapılmakta olup, ÖSYS sonuçları ya da sınavsız geçiş kurallarına göre adayların yapmış oldukları tercihler ile 2015–ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan programların kontenjan ve koşulları dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarının sınavları ve yerleştirme işlemleri ilgili yükseköğretim kurumları tarafından yapılmaktadır.

Sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da yükseköğretim programı tercihlerini kılavuzda belirtilen tarihler içinde yapmak zorundadır.

İletişim: ÖSYM ile iletişim: 444 6796  444 ÖSYM numaralı çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Posta ile iletişim: ÖSYM Başkanlığı 06800 Bilkent-Ankara

Kaynak: ÖSYM 2015 YGSÖSYM 2015 YGS Başvuru Tarihlerini Açıkladı, Aday El Rehberini YayınladıÖSYM 2015 YGS Başvuruları ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek

Yorumlar