Aktüerya ve Risk Yönetimi, Aktüerya ve Aktüerya Bilimleri 2017 2018 Taban Puanları aşağıdaki tabloda:

Aktüerya ve Risk Yönetimi, Aktüerya ve Aktüerya Bilimleri 2016 2017 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları için tıklayın!

Aktüerya, Aktüerya ve Risk Yönetimi ve Aktüerya Bilimleri Taban Puanları

Lisans Devlet Karabük Üniversitesi Karabük Aktüerya ve Risk Yönetimi - -(N.Ö.) - -  60.0 TM-1 253.802 0.0

Aktüerya bölümünün taban puanları ve başarı sıralamaları aşağıda yer alıyor. Yine aktüerya nedir, aktüer kimdir, iş olanakları ve çalışma alanları nelerdir gibi soruların cevaplarını da aşağıda verdik.

Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü

Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü ve bu bölüme bağlı olarak Aktüerya ve Risk Yönetimi Anabilim Dalı 02.02.2011 tarihinde kurulmuştur. Ülkemizde Aktüerya ve Risk Yönetimi adı ile kurulan ilk bölüm olan Aktüerya ve Risk Yönetimi bölümünün amacı, aktüerlik sınavlarından başarılı olmak için yeterli teorik altyapıya sahip, ulusal ve uluslararası düzeyde etkinlik gösteren sigorta ve finans kuruluşlarında başarılı kariyer sahibi mezunlar yetiştirmektir.

 Aktüerya; insanların doğum, ölüm, evlilik, hastalık, kaza, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; yangın, fırtına, deprem, sel, hırsızlık, dolandırıcılık gibi mal varlığını etkileyen rasgeleliğe bağlı öngörülemeyen olaylarla ve bu olayların oluşumunun finansal etkileriyle ilgilenir. Aktüerya bilimcileri bu tür olayların oluşma riskini analiz etmek, olasılıklarını tahmin etmek ve bu olayların finansal etkilerini hafifletici güvenlik programları oluşturmak üzere eğitilirler.

 Aktüerlik mesleği Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da ücret, prestij ve iş tatmini açısından ilk on meslek içinde yer almaktadır. Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü'nü bitiren öğrenciler sigorta sektöründe, kamu ve özel sosyal güvenlik kurumlarında, bankalar ve yatırım firmalarında çalışabilirler. Aktüerya bilimcileri ulusal ya da uluslararası aktüerlik sınavlarına girerek Aktüerler Yönetmeliği'nin öngördüğü koşulları yerine getirdikleri takdirde imza yetkisine sahip aktüer ünvanını da alabilirler.

Bölümü Seçecek Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme

Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü 2013-2014 eğitim-öğretim yılı güz döneminde ilk öğrencilerini kabul ederek Karabük Üniversitesi Demir-Çelik Kampüsü'nde İşletme Fakültesi'ne bağlı olarak açılmıştır. Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü öğrencileri küreselleşmenin ve rekabetin her geçen gün daha fazla hissedildiği dünyada, rakiplerinden bir adım öne çıkmalarına yönelik olarak üniversite hayatlarına bir yıl İngilizce hazırlık okuyarak başlamaktadır. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü, ilk iki sene öğrencilere matematik, istatistik, ekonometri gibi dersler gösterilmektedir. Geniş bir seçmeli ders yelpazesine sahip olan bölümümüz, öğrencilere üçüncü sınıftan itibaren istedikleri alanlarda uzmanlaşmalarına yönelik imkanlar sağlamaktadır. Aktüerya ve Risk Yönetimi öğrencileri mezun olduktan sonra sigorta şirketleri, finans kurumları, fon yönetim şirketleri, devlet kurumları ve üniversitelerde uzman statüsünde çalışma olanakları bulabilmektedir. Gerek Karabük Üniversitesi, gerekse Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü öğretim elemanı kadrosu alanında uzman, küresel gelişmeleri yakından takip eden akademisyenleri bünyesinde barındırarak öğrencilere kendi alanlarıyla ilgili gerekli bilgi ve beceri düzeyini en üst seviyede kazandırmaktadır. Her geçen gün genişleyen kadromuzla geleceğin meslekleri arasında gösterilen bölümümüz mezunlarının gerek ulusal gerekse uluslararası alanda önemli iş fırsatları beklemektedir. Bölümümüzü diğer benzer bölümlerden ayıran en temel özellik öğrencilerimize aktüerlik konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmanın yanında, risk yönetimi konusunda da yeterli bilgi ve becerinin kazandırılmasıdır. Kaynak için tıklayın! AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Aktüerya, Aktüerya ve Risk Yönetimi ve Aktüerya Bilimleri Taban Puanları, ösys, ygs, lys, MF-1 puanlı bölümler, YGS-1 puanlı bölümler

Aktüerya ve Risk Yönetimi 2017 2018 Taban Puanları:

Lisans/ ÖnlisansÜn. TürüÜniversite AdıYeri (Şehri)Bölüm AdıPuan TürüÖzel KoşullarGn. Kont.YerleşenTaban PuanıOB. Taban Puan
Lisans Devlet Hacettepe Üniversitesi Ankara Aktüerya Bilimleri MF-1 70 71 245.658 237.579
Lisans Devlet Karabük Üniversitesi Karabük Aktüerya ve Risk Yönetimi TM-1 (İÖ) 60 13 211.618 -
Lisans Devlet Karabük Üniversitesi Karabük Aktüerya ve Risk Yönetimi TM-1 60 62 226.2 -
Lisans Devlet Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Aktüerya MF-1 40 27 199.937 -
Lisans Devlet Marmara Üniversitesi İstanbul Aktüerya YGS-1 (KKTC Uyruklu) 2 1 258.869 -
Lisans Devlet Marmara Üniversitesi İstanbul Aktüerya YGS-1 60 62 272.266 -

Yorumlar