Gastronomi ve Mutfak Sanatları Taban Puanları 2015-2016-2017 ÖSYS YGS

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, amacı konaklama ve yiyecek-içecek işletmeleri için nitelikli yöneticiler yetiştirmek olan bir lisans programıdır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilere, en az bir yabancı dil, bilgi teknolojileri, turizm sektörü ve turizm işletmeleri, modern işletmecilik ve yöneticilik, Türk mutfağı, uluslararası mutfaklar, beslenme ilkeleri, gıda bilimi ve teknolojisi, yiyecek-içecek üretimi ve pastacılık teknikleri ile ilgili bilgi ve beceriler kazandırılır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde Eğitim ve öğretim süresi 4 yıldır. Eğitim ve öğretim süresinin ilk 2 yılı diğer bölümlerle ortak dersler müfredatta yer almaktadır. 3. ve 4. yıllarda ise alan dersleri teorik ve uygulamalı olarak yürütülmektedir. 

İyi eğitim almış ve deneyimli mezunlar öncelikle aşağıdakiler olmak üzere geniş iş olanaklarına sahiptirler.

Mezunların Çalışma Alanları

{REKLAM336-280}  

1. Konaklama işletmelerinin yiyecek içecek departmanlarında, restoran, bar, vb. bağımsız yiyecek içecek işletmelerinde orta ve üst kademe mutfak yöneticisi adayı.

2. Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Liseleri ve ilgili diğer meslek liseleri ile Turizm Eğitim Merkezlerinde, Mutfak, Servis ve Bar, Yemek Pişirme, Yiyecek İçecek Hizmetleri gibi, alanları ile ilgili uygulamalı derslerde eğitmen olarak çalışabilme imkânı.

3. Başarılı ve yatkın öğrenciler için akademik kariyer imkânı.

4. Restoran, kafe, bar vs. işletmecisi olarak kendi işlerini kurabilme imkânı.

5. Başarılı ve yatkın öğrenciler için akademik kariyer imkânı.

6. Eğitim Bilimleri alanında yüksek lisans yapan mezun öğrenciler için mesleki ortaöğretim kurumlarında meslek dersi öğretmeni olma fırsatı da bulunmaktadır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Taban Puanları 2015-2016-2017 ÖSYS YGS, Gastronomi Taban Puanları 2015-2016-2017 ÖSYS YGS

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Taban Puanları 2015-2016-2017

Yorumlar