Hukuk Fakültesi Tahmini Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2015

Hukuk Fakültesi'nin Puan Türü Değişti ve TM Puan Hesaplamada Değişiklik yapıldı; artık MF'ciler TM bölümlerini daha zor tercih edecek!

{REKLAM300-250}

Sonuç ne? 2015 ÖSYS'de Hukuk Fakültelerinin taban puanları ne oldu? Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2015 LYS ÖSYS

 

Peki bu durum Hukuk Fakültesi Taban Puanlarını ve Başarı Sıralamalarını nasıl etkiler? 2015 ÖSYS girecek olan ve hedefi Hukuk Fakültesi olan üniversite adayları için tahmini taban puanları ve başarı sıralamalarını çıkarttık. Hukuk Fakültesi Tahmini Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2015 aşağıda!

Tıp ve Hukuk Fakültelerini Tercihte Başarı Sırası Sınırlaması

2015 ÖSYS Başvuruları öncesinde Tıp ve Hukuk Fakültesi başta olmak üzere, bazı fakültelerin tercihinde bir baraj uygulanabilceği daha önce YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından bir röportajda açıklanmıştı. Şimdi Tıp ve Hukuk Fakültesi tercihlerinde 2015 ÖSYS'de başarı sırası sınırlaması getirilidiği açıklandı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, tıp ve hukuk fakültesi tercih edecek öğrenciler için çok önemli açıklamalar yaptı. Saraç, bu yıl üniversiteye girişte, ilk kez tıp ve hukuk programlarına, "başarı sırası sınırlamasına" göre öğrenci alınmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

2497 Hukuk Fakültesi Kontenjanı 2015 ÖSYS'de Boş mu Kalacak?

Hukuk Fakültesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2014 için tıklayın!

Tabloyu dikkatli incelediğinizde; Hukuk Fakültesi başarı sıralamalarının düştüğünü (azaldığını), yani sadece başarı sıralamalarına baktığınızda Hukuk Fakültelerine girmenin 2014 ÖSYS'ye göre daha zorlaştığını zannedebilirsiniz. Oysa tahmini taban puanlarla 2014 Hukuk Taban Puanlarına baktığınızda 2015 Tahmini Taban Puanlarının geçen yıla göre daha düşük olduğunu görürsünüz.

Başarı sıralamaları 2014'e göre yükselecektir (çünkü MF'cilerden önemli belirli bir kitle, Geometrinin etkisinin % 2 oranında azalması ve aynı oranda Edebiyatın etkisinin artması nedeniyle aradan çekilecektir); öte yandan 2014 ÖSYS'ye göre 2015 ÖSYS'de Hukuk Fakültelerini kazanmak TM'ciler için aslında daha kolay olacak ve TM-3 puanıyla öğrenci almaya başlayacak olan Hukuk Fakültelerinin taban puanları da belirli ölçülerde düşecektir. 

Önemli bir ölçüde MF'cinin aradan çekileceğini ve yine belirli ölçülerde puanların düşeceğini söyledik. Aşağıda bizim hesapladığımız tahmini taban puanlar ve başarı sıralamaları var (Bu hesabın mantığı için şu kadarını burada açıklayalım: Aradaki MF'cileri çıkarttık ve başarı sıralamalarını buna göre yeniden bulduk; sonra aynı oranda taban puanı eksilttik):

Hukuk Fakültesi 2014 ÖSYS Taban Puanları için tıklayın!

Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2015 LYS ÖSYS

2497 Hukuk Fakültesi Kontenjanı Boş mu Kalacak?

2015 ÖSYS Başvuruları öncesinde Tıp ve Hukuk Fakültesi başta olmak üzere, bazı fakültelerin tercihinde bir baraj uygulanabilceği daha önce YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından bir röportajda açıklanmıştı. Şimdi Tıp ve Hukuk Fakültelerini Tercihte Başarı Sırası Sınırlaması getirilidiği açıklandı. Tıp Fakültesi'ni tercih edebilmek için MF 3 puan türünde başarı sıralamasında ilk 40 bine; Hukuk Fakültesi tercihi yapabilmek için TM 3 puan türünde ilk 150  bine girmek gerekiyor. Buna göre Hukuk Fakültesi'nin 2014 ÖSYS sonuçlarına göre çıkarttığımız tahmini taban puan ve başarı sıralaması tablosunda aşağıda yer alan toplam 2497 kontenjan bulunan fakültelerin kontenjanı boş mu kalacak sorusu gündeme geliyor. Tabii ki, cevap 2015 ÖSYS adaylarının tercihlerine bağlı olarak ortaya çıkacak. Bizim tahminimiz Hukuk Fakültelerinin kontenjanının tamamına yakın dolacağı yönünde.

Hukuk Fakültesi 2014 ÖSYS Taban Puanları için tıklayın!

Önemli Not:

Yukarıdaki tahmini puanlar ve sıralamalar; herşeyin 2014 ÖSYS'deki gibi olması durumuna göre hesaplanmıştır; 2015 ÖSYS'deki Türkiye Ortalamaları ve standart sapmalarına göre bu tahminlerden sapmalar olabilir!

Hukuk Fakültesi Tahmini Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2015

Hukuk Fakültesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2014

Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2015 LYS ÖSYS

 

Yorumlar