Hukuk Fakültesi Mezunlarının Kariyer Alanları

 

Hukuk Fakültesi Mezunlarının Kariyer Alanları

Hukuk Fakültesinden mezun olunca iş imkânları oldukça geniştir. Hukuk diploması neredeyse her türlü kapıyı açar, asıl önemli olan sizin ne istediğinizdir. Hukuk Fakültesi mezunu için genel olarak halkın gözündeki mesleki seçenekler avukat, hâkim, savcı, vali veya kaymakam olmaktır. Bu yüzden unlar üzerinde fazla durmayalım. Daha çok, gözden kaçan konulara değinmek gerekir.

Hukuk Fakültesinin adı avukat, hâkim ve savcı ile bütünleşmiş gibi olduğu için, hukukçuların diğer alanlara yönelebildiğini çokları fark etmez. 37 Hâlbuki mezun olduktan sonra, başta tüm kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, bağımsız idari otoritelerde, uluslararası kuruluşlarda ve özel sektörde “her yerde” iş bulma imkânı vardır. Başta Bakanlıklar ve Müsteşarlıklar olmak üzere, Sermaye Piyasası Kurulu, Rekabet Kurumu, Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu, Merkez Bankası, İMKB, bankalar, özel şirketler, dış ticaret üzerine çalışan şirketler ve uluslararası kuruluşları örnek vermek mümkündür.

Devlet kurumları her yıl kendi yaptıkları sınavlarla eleman alırlar. KPSS’de her kurumun istediği puan türünden belirledikleri barajı aşanlar bu sınavlara başvurabilir. Bunun yanında SPK, RK, BDDK gibi bağımsız idari kuruluşlar da vardır. Bunlar da aslında devlete bağlı kuruluşlardır, kanunla kurulurlar. Ancak özerktirler, kendilerine ait bütçeleri vardır, bu yüzden diğer devlet kurumlarına nazaran daha iyi çalışma şartları ve daha yüksek ücretler sunmaktadırlar. Yani bu kuruluşlar çoğu mezunun en gözde hedefleri arasındadır.

Bankalar ve özel şirketler ise eleman alma konusunda çok seçicidir. Nitelikli eleman alırlar ama karşılıkları da ciddi oranda yüksektir. Ancak özel sektörde çalışma şartları devlettekine nazaran daha ağırdır, daha fazla yıpratıcı olabilmektedir.

 

{REKLAM336-280}  

Uluslararası kuruluşlar ise özellikle yabancı dil bilen hukuk mezunları için son derece cazip imkânlar sunmaktadır. Küreselleşen dünyada artık neredeyse her alanda ulusal sınırlar ortadan kalktı. Mesela: Uluslararası ticaretin işlemesi için her yerde hukuki düzenlemeler getiriliyor ve bunlar sürekli yenileniyor. Devletler uluslararası anlaşmalara taraf oluyorlar, bu anlaşmaların işletilmesi için uluslararası organizasyonlar kuruyorlar. Tüm bu organizasyonlarda işlerin yürütülmesi için gerekli niteliklere sahip hukukçu gerekmektedir. Diğer taraftan, biraz daha mikro alana inildiğinde mesela, yapılan her ticari işlem bir sözleşmeye dayanmaktadır. Yeri geldiğinde bu sözleşmelerdeki bir kelime hatası sebebiyle bir şirket müthiş zarara uğrayabilmektedir. Bunların önüne geçebilmek için işletmeler işini sağlama almak istiyor. Bunun için uzman hukukçular istihdam ediyorlar veya uzmanlardan oluşan ve işi sadece bu tür işler olan hukuk bürolarına başvuruyorlar.

Diğer taraftan hukuk mezunları akademik kariyeri de düşünebilir. Son yıllarda Türkiye’de yeni üniversiteler açıldı. Bu yeni akademik kadro ihtiyacı demektir. Akademik personel olarak bir üniversiteye girip, kariyerinizde istediğiniz gibi (tabi ki sizin performansınıza bağlı) yükselebilirsiniz. Hem devlet resmiyetinden uzak, sürekli gençlerle bir arada olmak, esnek çalışma saatleri vs. çok cazip sebepler olabilir. Ayrıca, hukuk mezunu olmanız, sizin hayatınıza bir hukukçu olarak devam edeceğiniz anlamına da gelmez, isterseniz 4 yıllık lisans programını bitirdikten sonra istediğiniz her alanda yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz.

Hukuk Fakültesi Mezunlarının Kariyer Alanları

Yorumlar