Merhaba,

Açık Tercih.com, üniversite adayları için pratik ve adı gibi, açık bir tercih robotu.

Açık Tercih.com üniversite tercih robotundan nasıl yararlanacak ve neler bulacaksınız?

Açık Tercih.com, tercih robotundan yararlanmak için öncelikle ÖSYS Sistemine parelel olarak hazırlanan tercih sayfamızın sol yan sütunundaki kriter pencerelerinden size ve hedeflerinize uygun kriterleri işaretlemeniz ve sonrasında "Filitrele" botununa tıklamanız yeterli.

Kriterlerinize uyan bölümlerin listesi her bir sayfada 25 bölümü gösterecek şekilde karşınıza çıkar. Bu bölüm listesini yukarıdaki düğmelerden yararlanarak üniversite veya bölüm adına, puan türüne göre alfabetik sıralama veya puana göre artan veya zalan sıralama yaparak görebilirsiniz. Sonrasında istediğiniz bölüm veya üniversite adına tıklayarak o bölüm veya o üniversite sayfasına giderek hakkında daha detaylı bilgi almanız mümkün. Veya puan türüne tıklayarak o puan türüyle girilen bölümleri görmeniz mümkün.

Peki, tercih kriterleri nelerdir? Tercih kriterlerini nasıl kullanabilirsiniz?

Tercih kriterlerinin en başında Lisans/Önlisans/Sınavsız Geçiş geliyor. Üniversite adayının öncelikle girmek istediği bölüm/bölümler lisans programı ise sadece Lisans'ı tıklaması yeterlidir. Önlisans tercihi yapmak isteyen veya Sınavsız Geçiş yapmak isteyen adayların da ilgili seçeneği işaretlemesi gerekir. Ancak burada önlisans (2 yıllık bölüm) tercihi yapmak isteyen adayların Önlisans ve Sınavsız Geçişi birlikte işaretlemeleri daha doğru olacaktır. Çünkü Sınavsız Geçiş programlarında öncelik hakkı meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olanlar olmakla birlikte, meslek lisesi mezunlarının doldurmadığı bölümleri herkes tercih edebilir. Zaten sınavsız geçiş yapılan bölümlerin taban puanları ve yerleştirme öncelikleri incelendiğinde bazı bölümlerin yerleştirme önceliklerinin boş olduğu veya taban puanlarının bulunduğu görülür.

İkinci olarak üniversite türü seçiminizi yapın. Yani Devlet / Vakıf / KKTC / Yurt Dışı üniversitelerinden hangilerinde okumayı düşünürseniz, onları işaretleyin. Sadece Devlet seçeneği işaretlerseniz, üniversite penceresinde diğer üniversiteler görünmeyecektir. Dolayısıyla KKTC'de veya Vakıf Üniversitelerinde de okuayabilirim diyorsanız onları da işaretlemeniz gerekir.

Şehir seçimi de önemli kriterlerden birisidir. Sadece okumak istediğiniz şehirleri biraz zahmete katlanıp da işaretlemeniz, sonuçta karşınıza daha iyi filitrelenmiş bir bir tablonun çıkmasını sağlayacaktır.

Kriterler penceresindeki diğer her bir kriter (Dil- Burs- MTOK/ULOP/ELT v.s.) işaretlemezseniz dikkate alınmaz, işaretlenirse karşısınıza sonuçta daha süzülmüş daha az sayıda bölümün çıkmasını sağlayacaktır.

Açık Tercih.com

{REKLAM728-90}

Yorumlar