Dünya Üniversiteleri İçinde Türk Üniversitelerinin Sırası

Hemen her yıl en az bir kaç farklı ülkenin farklı kuruluşları tarafından dünya üniversiteleri çapında sıralamalar yapılır ve ülkemiz üniversitelerinin sıralamadaki yeri tartışılır. 2009 yılında kurulan üniversite akademik performans ölçümü yapan yerli bir kuruluşumuz da var. ODTÜ bünyesinda kurulan kısa adıyla URAP (University Ranking by Academic Performance) da  bu ölçüm çalışmalarını yapıyor ve yılda bir kez yayınlıyor. AçıkTercih.Com olarak sadece ODTÜ URAP'ın değil, diğer kuruluşların üniversite sıralamalarını ve bu sıralamalarda ilk beş yüze-ilk bine giren üniversitelerimizi, Türk üniversitelerinin dünya üniversiteleri arasındaki yerini gösteren bu sıralamalarla ilgili haberleri ve gelişmeleri bu sayfadan takip edecek ve duyuracağız.


URAP Türkiye Üniversiteleri sırlaması

Aşağıda hem URAP hem de dünya genelinde üniversiteleri akademik performanslarına göre izleyen ve değerlendiren 7 kuruluşun daha yaptıkları derecelendirme tek tabloda verilmiştir. Öncelikle dünya ölçeğinde akademik performans ölçümü yapan kuruluşlar hakkında kısa bilgi, arkasından Türkiye üniversitelerinin bu ölçümlerde elde ettikleri dereceleri görebilirsiniz.

Akademik Performans Değerlendirmesi Yapan Kuruluşlar: ARWU, TIMES (İngililtere), WEBOMETRICS (İspanya), HEEACT (Tayvan Yüksek Öğretim Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu), LEIDEN (Hollanda’da Leiden Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi), SCIMAGO (İspanya Scimago Araştırma Kurumu), QS (Merkezi İngiltere’de bulunan QS (Quacquarelli Symonds) firması) ve URAP (ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP Araştırma Laboratuvarı). Bu kuruluşlarla ilgili detaylı bilgi ve Türk Üniversitelerinin dünyadaki yeriyle ilgili tablo için buraya tıklayın.


İstanbul Üniversitesi Dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine 9. kez girdi.

İstanbul Üniversitesi, Çin Şanghay'daki Jiao Tong Üniversitesi'nin her yıl hazırladığı "Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi" listesine Türkiye'den tek okul olarak 9'uncu kez girmeyi başardı.

LİSTEYE SADECE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ GİRDİ

Yükseköğrenim alanında en etkili değerlendirme otoritelerinden biri olarak kabul edilen Çin Şanghay'daki Jiao Tong Üniversitesi'nin her yıl hazırladığı Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi 2013 listesi dün açıklandı. Amerika'dan Harvard Üniversitesi'nin başı çektiği listede Stanford Üniversitesi 2'nci, Kaliforniya Üniversitesi ise 3'ncü sırada yer aldı. Listedeki ilk 10 üniversite arasına Amerika'dan 8 üniversite girmeyi başarırken, İngiltere'den Cambrige Üniversitesi 5'nci, Oxford Üniversitesi ise 10'ncu sırada yer aldı. Listeye Türkiye'den sadece İstanbul Üniversitesi (İÜ) girdi. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına 9'uncu kez girmeyi başaran İÜ, mezunların başarısı, yayın sayısı ve öğretim üyesi başına düşen yayın sayısına göre yapılan sıralamada 400- 500 bandında yer aldı.


Tübitak 2014 Yılının En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitelerini açıkladı

TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı.

TÜBİTAK’ın ilk kez 2012’de hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile her yıl Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi belirleniyor. 2014 yılı endeksi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı. Buna göre ilk üç sırada Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi yer aldı.

2014 Yılı İlk 10 Sıra

  1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  2. Sabancı Üniversitesi
  3. Boğaziçi Üniversitesi
  4. Bilkent Üniversitesi
  5. Koç Üniversitesi
  6. Özyeğin Üniversitesi
  7. İstanbul Teknik Üniversitesi
  8. TOBB ETÜ
  9. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Selçuk Üniversitesi

Detaylar ve tam liste ile ilgili linkler burada!


DÜNYA ÜNİVERSİTELER SIRALAMASINDA ODTÜ İLK 100’DE

 

Times Higher Education’ın (THE) En İyi 400 Üniversitesi” sıralamasına Türk üniversiteleri damga vurdu.

02.10.2014

ODTÜ’nün 85. sıraya yükseldiği sıralamada, Boğaziçi 139., İTÜ 165., Sabancı ise 182. oldu. Bilkent ile Koç üniversiteleriyle birlikte Türkiye’den 6 üniversite, en iyiler arasında olmayı başardı.

İngiliz Times Higher Education (THE) ile Thomson Reuters tarafından hazırlanan Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi 2014-2015 sıralaması sonuçları dün açıkladı. Sonuçlara göre Türk üniversiteleri sıralamalarda büyük bir atak yaptı. Geçen yıl sadece Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk 200’e girdiği, toplamda da 5 üniversitenin ilk 400’de yer aldığı sıralamada bu yıl, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) büyük bir sıçrama yaparak 85. sıraya yerleşti. Boğaziçi Üniversitesi’nin 139., İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) 165., Sabancı Üniversitesi’nin de 182. sırada yer aldığı sıralamada, ilk 200’e 4 üniversitemiz girmiş oldu. 201-225 aralığında yer alan Bilkent Üniversitesi ile 301-350 aralığındaki Koç Üniversiteleri de dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında yer almayı başardı.
 
Üniversiteler yükselişte
Bu yıl Türk üniversiteleri sıralamalarda büyük yükseliş gösterdi. En büyük atağı ise ODTÜ gerçekleştirdi. Geçen yıl 201-225 aralığında yer alan ODTÜ, bu yıl 85. sırada yer alarak ilk 100’e girmeyi başardı. Yine geçen yıl 199. sırada yer alan Boğaziçi 139. sıraya, 201-225 bandındaki İTÜ 165. sıraya yükseldi. Geçen yıl listede hiç yer almayan Sabancı Üniversitesi ise 182. sıradan giriş yaparak, ilk 200’de yer alan ilk Türk vakıf üniversitesi oldu. Bilkent Üniversitesi 226-250 aralığından 201-225 aralığına yükselirken, listede tek düşüş yaşayan Koç Üniversitesi oldu. Geçen yıl 276-300 bandında yer alan üniversite bu yıl, 301-350 bandına geriledi.
THE, yükseköğrenimle ilgili dünyanın en saygın sıralamaları arasında kabul ediliyor.

Devamı için tıklayın!


Türk üniversitesi ilk 10 arasına girdi

Times Higher Education'ın ilk kez açıkladığı 'Gelişmekte Olan Ülkelerdeki En İyi Üniversiteler' listesinin ilk 10'unda, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ de yer aldı.

05.12.2013

Saygın yüksek öğretim değerlendirme kuruluşu Times Higher Education'ın ilk defa açıkladığı BRICS ve Gelişmekte Olan Ülkelerdeki En İyi Üniversiteler listesinde, ilk 10'da 3, ilk yüzde ise 7 Türk üniversite yer aldı. Aynı kuruluşun tüm dünyayı kapsayan listesinde en iyi 199'uncu üniversite olarak değerlendirilen Boğaziçi Üniversitesi, Çin, Hindistan, Rusya, Meksika, Güney Afrika, Brezilya, Tayvan, Polonya gibi dünyanın büyüyen güçlerinin dahil edildiği dün açıklanan listede, en iyi 5'inci üniversite olarak yer aldı. İlk iki sırayı Çin'deki Pekin ve Tsinghua üniversitelerinin paylaştığı listede, İstanbul Teknik Üniversitesi 7, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ise 9'uncu sırada yer aldı. İlk yüze giren diğer Türk üniversiteleri bilkent (12), Koç (20), İstanbul (73) ve Hacettepe (80) oldu.

Kynak: milliyet.com.tr


İlk 500'e 6 Türk üniversitesi girdi

Hollanda Leiden Üniversitesi tarafından açıklanan "dünyanın en iyi 500 üniversitesi" sıralamasına, 6 Türk üniversitesi girdi.

20.04.2013

Hollanda Leiden Üniversitesi tarafından açıklanan "dünyanın en iyi 500 üniversitesi" sıralamasına, Hacettepe, ODTÜ, Ankara, Ege, İstanbul ve Gazi üniversiteleri girdi.

ODTÜ en fazla ülke birinciliği alan üniversite oldu. ODTÜ'yü İstanbul ve Ankara Üniversitesi takip etti.

Leiden Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi tarafından "Web of Science" veri tabanından 2008–2011 yılları arasında yayınlanan makale ve incelemeler esas alınarak hazırlanan 2013 sıralaması açıklandı.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Leiden" sıralama tablolarının, üniversitelerin boyut normalizasyonu, diğer kurumlarla yapılan ortak yayınların kurumlara dağıtımı ve İngilizce olmayan yayınların hesaba katılmasıyla hazırlandığını anlattı.

Leiden sıralamasında yayın kalitesi kriterinin, üniversitelerin yayınlarının yüzde kaçının dünyada en çok atıf alan makalelerin yüzde 10'luk dilimde yer aldığını ölçtüğünü belirten Akbulut, ilk 500'deki Türkiye üniversitelerinin 4 farklı "etki" ile "işbirliği" göstergesine göre değerlendirdiğini, verilerin temel bilimler ve sosyal bilimler alanında yapılan yayınlardan oluştuğunu ifade etti.

Akbulut, "Leiden tarafından geçen yıl yapılan sıralamada ilk 500'de 6 üniversitemiz yer almıştı. Üniversitelerimiz, dünya sıralama sisteminlerinde ilk 500'de yer almaya devam ediyor. Bu yılki sıralamada da dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına 6 Türk üniversitesi girdi. İlk 500'e giren üniversitelerimiz Hacettepe, ODTÜ, Ankara, Ege, İstanbul ve Gazi" dedi.

Akbulut, daha önce listede yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesinin ise bu yıl ilk 500'e giremediğini söyledi.

SIRALAMA TESADÜF DEĞİL

Raporun Türk üniversitelerinin dünya sıralamalarında üst sıralarda yer almasının tesadüfi olmadığını gösterdiğini belirten Akbulut, şunları kaydetti:

"6 üniversitemizden ODTÜ kritelerin üçünde ülke birincisi, birinde ülke ikincisi ve birinde de ülke altıncısı oldu. İstanbul Üniversitesi kriterlerin birinde ülke birincisi, birinde ülke dördüncüsü ve üçünde ülke beşincisi, Ankara Üniversitesi kriterlerin birinde ülke birincisi, birinde ülke beşincisi ve üçünde ülke altıncısı olarak yer aldı.

Ege kriterlerin ikisinde ülke ikincisi, ikisinde ülke üçüncüsü ve birinde ülke altıncısı, Hacettepe kriterlerin ikisinde ülke ikincisi ve üçünde ülke dördüncüsü, Gazi ise kriterlerin üçünde ülke üçüncüsü, birinde ülke dördüncüsü ve birinde de ülke beşincisi oldu."

EGE VE GAZİ MATEMATİK VE BİLGİSAYAR İLK 20'DE

Leiden'in, bu yıl ilk kez üniversiteleri 5 farklı bilim alanında da sıraladığını vurgulayan Akbulut, "Bilim alanlarına göre Ege ve Gazi üniversiteleri 'matematik ve bilgisayar' alanında çok üst sıralarda yer aldı. Matematik ve bilgisayar alanında, Ege Üniversitesi ülke birincisi, dünya onuncusu Gazi Üniversitesi de ülke ikincisi, dünya yirmincisi olarak dünyada akademik anlamda önemli bir başarı kazandı" diye konuştu.

ODTÜ'nün "Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri" ve "Yaşam ve Yer Bilimleri", Ege Üniversitesinin ise "Doğal Bilimler ve Mühendislik" alanlarında ülke birincisi olduğunu kaydeden Akbulut, Gazi Üniversitesinin de "Sosyal ve Beşeri Bilimler" alanında birincilik aldığını dile getirdi.

Devamı için: internethaber.com

 


 

URAP nedir? ODTÜ URAP ne iş yapar?

URAP nedir ve ne iş yapar? URAP, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından kurulan bir üniversite akademik performans ölçüm ve derecelendirme kuruluşudur. Her yıl çeşitli kriterlere göre hem Türkiye üniversitelerini, hem de dünya ölçeğinde 2000 kadar üniversiteyi akademik performansları açısından değerlendirmektedir.

URAP Araştırma Laboratuarı 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuştur. URAP'ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktır.

Bu çalışmaların bir ürünü olan URAP Dünya üniversiteleri sıralaması 2000 dünya üniversitesini, URAP Türkiye Sıralaması da Türkiye'de yer alan 100'ü aşkın üniversiteyi çeşitli akademik performans kriterlerine göre sıralamaktadır.

URAP sıralamaları üniversiteleri iyiler ve kötüler şeklinde ayırmayı hedeflememektedir. URAP'ın hedefi, çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını farketmelerine yardımcı olmaktır.

URAP Türkiye Sıralaması

2011'de ilan edilen son URAP Türkiye Sıralaması'nda YÖK'ün 2010 toplam yayın sıralamasında yer verdiği 125 üniversite değerlendirmeye alınmıştır. Genel sıralamanın yanısıra üniversiteler mühendislik, temel bilimler, sosyal bilimler, yaşam bilimleri, tıp ve ziraat/çevre alanlarında da sıralanmaktadır. Bunlara ek olarak 2000 yılından önce kurulan üniversitler, tıp fakültesi bulunan kurumlar ile devlet ve vakıf üniversiteleri de kendi grupları içerisinde ayrıca sıralanmaktadır.

Sıralamada, YÖK, ÖSYM, ISI Web of Science gibi açık, güvenilir kaynaklardan alınan ve yayın sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, atıf sayısı, kişi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel döküman sayısı, kişi başına düşen toplam döküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, kişi başına düşen öğrenci sayısı gibi bilimsel üretkenliğe dayanan veriler kullanılmaktadır. Genel Türkiye sıralaması, 2000 yılından önce kurulmuş olan üniversiteler, 2000'den sonra kurulmuş yeni üniversiteler, tıp fakültesi olan ve olmayan üniversiteler, devlet ve vakıf üniversiteleri aşağıdaki tabloda açıklanan 9 kriter üzerinden hesaplanan puanlara göre sıralanmıştır:

URAP Dünya Sıralaması'nda Türkiye'den 67 üniversite yer almıştır. Tıp alanında İstanbul ve Hacettepe Üniversiteleri ilk 200, mühendislik alanında ODTÜ ve İTÜ ilk 250, temel bilimlerde ODTÜ ilk 500, sosyal bilimlerde ODTÜ, Bilkent, Hacettepe ve Gazi ilk 500 içerisinde yer almıştır.

 

{REKLAM970-90}

İlk beş yüze giren türk üniversiteleri, ilk 500e giren türk üniversitesi

Yorumlar