Kariyerinizin Zirvesine Tırmanma ve Kariyer Geliştirme

Kariyerinin Zirvesine Tırmanma

 

Bir işe başlamayı hayal etmiştiniz ve o da oldu. Hedefinizi başardınız. Eğer kendinize yeni bir hedef koymazsanız, nereye koşacağınızı bilemeyeceğiniz için pusulasız gemi gibi olursunuz. Bu yüzden, tüm iş hayatınızı kapsayan bir kariyer hedefiniz olmalıdır. Bu hedef sizi kariyerinizin zirvesine tırmandıracak bir hedef olmalıdır. Bu bakımdan, iyi düşünülerek belirlenmiş sistematik bir kariyer hedefi olmalıdır.

Genellikle işletmeler, kendi insan ihtiyaçlarını kendileri yetiştirmek amacındadır. Bu çalışanlara da uygun bir durumdur. Ancak, yeni işe başlayan bir kişi genellikle ömrünün sonuna kadar yükselse bile aynı kurumda kalmayı düşünmez. Ülkemizde en iyi personel devir hızları, sektörden sektöre değişmekle birlikte 3-10 yıl kadardır.

Yeni işe başlayanlar, işe başladıkları kurumda kaç yıl hangi pozisyonlarda çalışacağını ve sonra hangi kuruma geçerek hangi pozisyonu kazanacaklarını planlamalıdır. Bütün bu işlemleri de A, B, C, D, E planlarıyla birlikte yapmalıdır. Bu sizi kariyerinizin zirvesine taşıyacaktır. Şimdi zirveye çıkınca ne yapacağınızı düşünün.

Kariyer Geliştirme Nedir?

Kariyer geliştirme, kişinin eğitim, beceri edinme, kişisel gelişim, iş ağları ve iş tecrübesi yolu ile kariyerine ilişkin olarak yaptığı bütün planlarını adım adım gerçekleştirmesidir.

Kariyer gelişimi, bireyin tüm yaşam sürecini kapsayan, işle bağlantılı deneyimleri, ilgi, tutum ve davranışlarıdır. Kariyer geliştirme süreci, bireyin kariyerini etkileyen psikolojik, sosyolojik, ekonomik, eğitimsel, fiziksel ve kültürel faktörlerin birbirleri ile etkileşimde bulunduğu, ömür boyu süren kendini geliştirme sürecidir.

{REKLAM728-90}

Kariyerinizin Zirvesine Tırmanma ve Kariyer Geliştirme

Yorumlar