ÖSYS Kimler Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

YGS başvuruları yakında başlayacak. ÖSYS ile üniversiteye girmek isteyenler hazırlıklara devam ediyor, sınav süreci de, YGS başvuruları ile birlikte resmen başlamış olacak. Açık Tercih.com olarak YGS başvurularının başlamasına sayılı günler kala adayların hangi sınavlara girmesi durumunda hangi tür puanları elde edebileceği ve hangi puan türünden en az (minimum) kaç puan almaları halinde hangi programları tercih etme haklarının olacağını, kimlerin sınavsız geçiş yapabileceklerini, açıköğretim bölümlerini tercih edebilmek için hangi puan türünden en az kaç puan almak gerektiğini, önlisans ve lisans progralarını tercih edebilmek için baraj puanın kaç olduğunu aşağıda açıkladık. Hangi lise mezunları hangi tablodan tercih yapacaklar, kaç puan aldığınıza ve hangi liseden mezun olduğunuza göre tercih edebileceğiniz bölümler hangileridir? 4 yıllık üniversite tercihleri için hangi yol izlenir? Sınavsız geçiş için hangi tablodan tercih yapılır? v.b. soruların cevaplarını aşağıda 2015 ÖSYS Başvuru Kılavuzu henüz yayınlanmadığı için 2014 ÖSYS Kılavuzuna göre açıkladık.

MERKEZİ YERLEŞTİRME YAPILACAK YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KONTENJAN VE KOŞULLARI NELERDİR?

Sınavsız geçiş (sadece Tablo 3A; Açık Tercih.com tercih robotunda Tablo 3A'daki bölümleri Sınavsız Geçişi işaretleyerek görebilirsiniz.) ve 2014 yerleştirme puanlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve giriş koşulları bu kılavuzda Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4'te verilmiştir. Tablo 3A ve Tablo 3B'de meslek yüksekokulu programları (açık öğretim ön lisans ve örgün ön lisans programları), Tablo 4'te ise dört veya daha fazla yıllık lisans programları gösterilmiştir. Tablo 4'te yer alan lisans programlarının öğretim türlerine göre Açıköğretim, Normal Öğretim, İkinci Öğretim (İ.Ö.) ve Uzaktan Öğretim şeklinde dörde ayrıldığı görülür. Açık Tercih.com tercih robotunda siz de ister lisans/önlisans/sınavsız geçiş, ister açıköğretim/normal öğretim/ikinci öğretim/uzaktan öğretim kriterlerine göre isterseniz programların ve üniversitelerin diğer özelliklerine göre tercih kriterlerinizi işaretleyerek pratik bir şekilde tercih edeceğiniz bölümleri belirleyebilirsiniz. 

TERCİHLER İLE İLGİLİ KOŞULLAR NELERDİR?

Adayların bu kılavuzun hangi tablolarından tercih yapabileceklerine ilişkin bilgiler aşağıdaki şekilde gösterilmiştir. Şekil'de adaylar önce iki gruba ayrılmaktadır.

Genel Lise grubu;

Lise, Yabancı Dil Ağırlıklı Lise, Özel Lise, Anadolu Lisesi, Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise, Fen Lisesi, Özel Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Spor Lisesi, Askerî Lise, Polis Koleji, Akşam Lisesi, Özel Akşam Lisesi, Açıköğretim Lisesi (lise programı), Çok Programlı Lise (lise programı, lise programı-Yabancı Dil Ağırlıklı), Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Özel Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Özel Anadolu Öğretmen Lisesi, Öğretmen Lisesi, Öğretmen Okulu ve Köy Enstitüsünü kapsamaktadır.

Meslek Lisesi grubu;

Ticaret Meslek Liseleri, Teknik Liseler, Endüstri Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri, Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, Sekreterlik Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Açıköğretim Lisesi (Meslek Lisesi programları), İşitme Engelliler Meslek Lisesi, Çok Programlı Liseler (Meslek Lisesi programları), Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ve diğer meslek liseleri ile Astsubay Hazırlama Okullarını kapsamaktadır. Astsubay Hazırlama Okulları meslek lisesi grubunda olmasına karşın meslek liselerinin herhangi bir alanı ile ilişkilendirilmemiştir. Bu nedenle Astsubay Hazırlama Okullarından mezun olanların/mezun olacakların sınavsız geçiş hakkı yoktur (Yükseköğretim Kurulunca Sağlık Astsubay Hazırlama Okulu mezunlarına sınavsız geçiş hakkı tanınmıştır. Yükseköğretim Kurulunca Teknik Astsubay Hazırlama Okulu mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mezunu olarak değerlendirilmiştir.). (Meslek Lisesi Mezunlarını EK-Puanlı olarak tercih edebilecekleri programlar için tıklayın!)

Tablo 3A'da Merkezî Yerleştirme ile öğrenci alan ön lisans programları yer almaktadır. Bu programların tümü sınavsız geçiş ile öğrenci alan programlar olmasına rağmen, Tablo 3A'daki programları hem genel lise hem meslek lisesi mezunları tercihleri arasında gösterebileceklerdir (öncelik kendi alanlarında sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylarda olmak üzere). Tablo 3B'de sadece Y-YGS puanı ile öğrenci alan ön lisans programları, Tablo 4'te ise lisans programları yer almaktadır.

Hangi tablodan (3A, 3B veya 4) ve hangi program türünden tercih yapabilceğinizi aşağıdaki şekilde görüyorsunuz.

Yorumlar